seo araçları

Seo araçları, kullanım ihtiyacınıza göre farklılık gösterebilir.  Seo, yapacaksanız bu araçları kullanarak yapılacak olan manuel ve uzun uğraşlar gerektiren işleri daha kısa sürede yapabilir, saatlerce harcayacağınız analizlerinizi daha kısa sürede yapmanızı yardımcı olacaktır.

Seo aracı seçiminizi şu kriterlere göre belirleyebilirsiniz:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Anahtar kelime sıralama takibi
 • Teknik Seo analizi
 • Site audit(Genel Site analizi)
 • Backlink analizi
 • Rakip analizi

Kullanımınız için gerekli en iyi seo araçlarını yukarıda bahsettiğim özelliklere göre belirleyerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Şimdi sizlere kendi projelerimde en çok kullandığım ücretli ve ücretsiz Seo araçlarından 5 tanesini fiyat ve özelliklerinden bahsedeceğim.

1- Semrush

semrush

Semrush, içerik pazarlaması için kullanabileceğiniz anahtar kelime araştırması, rakip analizi, Seo denetimi(SEO Audit), backlink analiziyle beraber SEO tarafında sizler için mükemmel analizler sunmaktadır.

Semrush Fiyatları

semrush fiyatlari

Semrush, 3 farklı fiyatlandırması mevcuttur. Pro plan 99,95$, Guru plan 199,95$, Business plan 399,95$ olarak aylık plan fiyatlarıdır. Daha detaylı bilgi için https://www.semrush.com/prices/ fiyat bilgisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Seo çalışmanız için en önemli araçlardan olan Semrush ile projenizin büyüklüğüne göre plan tercihinizi yapabilirsiniz.

Ücretsiz Semrush

Ücretsiz Semrush kullanmak için sizlere deneme olarak 30 günlük Pro plan kullanımı veriyor. Bunun için yapmanız gereken https://www.semrush.com/partner/bloggingx30/ ilgili sayfaya giderek Semrush partner yönlendirmesiyle 30 günlük kullanımı elde edebilirsiniz.

ucretsiz semrush

Burada dikkat etmeniz gereken husus Semrush’a kayıt olurken 30 günlük ücretsiz denemeden sonra kartınızdan aylık ödemeyi otomatik çekmektedir, bu yüzden iptal etmeyi unutma ihtimalinize karşı sanal kartınız ile üyelik oluşturmanızdır.

2- Ahrefs

ahrefs

Ahrefs, backlink, anahtar kelime ve SEO analizinde kullanabileceğiniz kullanımı basit ve en popüler Seo araçlarından biridir.

Ahrefs Fiyatları

ahrefs fiyatları

Ahrefs, 4 farklı plan fiyatlandırması mevcuttur. Lite 99$, Standard 179$, Advanced 399$ ve Agency 999$ olarak aylık fiyatlandırma yapmaktadır. Yıllık planlarda 2 ay ücretsiz olarak vermektedir. Ajans veya freelance olarak Seo hizmeti verenler için yıllık planlar daha uyguna gelmektedir. Daha detaylı bilgi için https://ahrefs.com/pricing fiyat bilgisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Ahrefs’te deneme yapmak veya analizlerinizde kullanmanız için belli araçlarında kısıtlama yaparak 7$ karşılığında 7 günlük sizlere kullanma imkanı veriyor. Hangi Seo aracını kullanmanız gerektiği bilmiyorsanız deneme olarak 7 gün boyunca sizlere sunduğu analizlerle deneme imkanı yapabilirsiniz. Ayrıca analiz ihtiyacınızda belli araçları kullanarak 7 gün boyuncu çok kaliteli raporlar çıkartarak gerekli Seo analizinizi yapabilirsiniz.

3- Oncrawl

oncrawl

Oncrawl, özellikle teknik seo tarafında detaylı analiz yapabileceğiniz bir Seo aracıdır. Oncrawl’ın sunduğu özellikler;

 • Seo audit
 • Log analizi
 • Backlink analizi
 • İç Seo(On Page) Seo analizi
 • Kopya url, içerik ve site haritası analizi

gibi daha bir çok detaylı analizleri kolaylıkla yapabileceğiniz web tabanlı bir araçtır.

Oncrawl Fiyatları

oncrawl fiyatları

Oncrawl, 4 farklı plan seçimi yapabilirsiniz. Explorer 49€, Enterprise 199€, Ultimate 399€, Ajans ve daha büyük verileri olan web siteleri için Infinite & Beyond plan tercihini demo isteyerek belirleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için https://www.oncrawl.com/pricing/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz Oncrawl

Oncrawl 14 gün ücretsiz deneme yapabilirsiniz. Kredi kartına gerek olmadan https://app.oncrawl.com/trial adresine giderek gerekli bilgileri doldurmanız karşılığında ücretsiz olarak kullanıma başlayabilirsiniz.

ücretsiz oncrawl

4- Screaming Frog

screaming frog

Screaming Frog ile gerçek zamanlı teknik seo analizi yapabilirsiniz. Küçük veya büyük web siteleri hızlı şekilde tarayabilen güçlü ve esnek yapıya sahip bir seo aracıdır.

Screaming Frog Özellikleri

 • 3..404 ve 500 gibi sitenizde olan durum kodları analizi
 • Sayfa başlıkları ve meta etiketleri analizi
 • Yenilenen içerik analizi
 • Robots.txt, meta robots veya “noindex “nofollow” gibi X-Robots-Tag yönergeleri,
 • Log analizi
 • XML site haritası oluşturma
 • Site mimarisi analizi

ve teknik seo ile alakalı çok daha detaylı rapor ve analizler çıkarabilirsiniz.

Screaming Frog Fiyatları

screaming frog fiyatları

Screaming frog 500 Url kadar ücretsiz olarak analiz yapabilirsiniz. Daha fazlası için yıllık 149,00£ sterline satın alabilirsiniz. Fiyatlar ve daha fazla detaylı bilgi için https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/pricing/ ziyaret edebilirsiniz.

5- Google Search Console

google search console

Google Search Console ile arama trafiği, performans ölçümlemesi, link, tarama analizi ve Google Arama sonuçlarından gelen trafiği analizi yapabilmemiz için Google’ın bize ücretsiz olarak sunduğu bir araçtır.

https://search.google.com/search-console/about sayfasına giderek şimdi başla diyerek ilgili gmail girişinizi yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız

google search console giriş

buradan sitenize uygun şekilde doğrulama yaptığınız takdirde artık sitenizle alakalı verileri analiz edebilir, sitenize Google arama sonuçlarından gelen trafiği görüntüleyebileceksiniz.

google search console performans

Google Search Console site mülk ekleme ile alakalı detaylı bilgi için https://support.google.com/webmasters/answer/34592 ziyaret edebilirsiniz.

Google Search Console ve yukarıda bahsettiğim diğer Seo araçları için daha detaylı kullanım rehberi en yakın zamanda hazırlayacağım.

İçeriğimi okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂 yorumlarınızı bekliyorum.

Kategoriler
One thought on “En İyi Seo Araçları

Sevgi

Gördüğüm en açıklayıcı içerik, izindeyiz 😎😄

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir